top of page

Temat: meble FSC®

Meble z drewna a ekologia

Współcześnie wśród ludzi zauważalna jest powszechnie rosnąca świadomość dotycząca dbania o planetę a w szczególności o jej zasoby naturalne. Coraz więcej osób w trakcie dokonywania zakupu zwraca uwagę na pochodzenie produktów oraz działania prośrodowiskowe ich producentów. W przypadku drewnianych elementów meblowych warto wybierać te, które posiadają certyfikat FSC®.

Co oznacza skrót FSC®?

FSC® – to skrót od nazwy międzynarodowej organizacji non-profi - Forest Stewardship Council, której głównym celem jest zrównoważony rozwój gospodarki leśnej. Dzięki działaniom organizacji możemy być pewni, że produkty posiadające certyfikat FSC® pochodzą z terenów leśnych chronionych przed nielegalnym użytkowaniem, z kolei proces pozyskiwania materiału drzewnego nie zaburza naturalnego środowiska życia fauny

i flory. Starania organizacji skupione są na zapobieganiu nadmiernej eksploatacji terenów leśnych w celu zachowania równowagi środowiskowej.

Poza działalnością proekologiczną FSC® skupia swoje działania również na rozwoju dobrych praktyki społecznych w tym sektorze gospodarki. Organizacja zapewnia respektowanie praw ochrony i bezpieczeństwa pracowników lasów m.in. poprzez organizację szkoleń. Istotnym kryterium działań dążących do utrzymania równowagi w ekosystemie jest zapewnienie dostępu do użytkowania terenów leśnych przez społeczność lokalną. Certyfikat FSC® oznacza więc szacunek zarówno do przyrody, jak i do człowieka.

forest%20at%20daytime_edited.jpg

Polskie drewno FSC®.

W Polsce lasy objęte certyfikatem FSC® zajmują ponad 7 mln ha. W skali całego świata zajmujemy piąte miejsce, zaraz po Kanadzie, Rosji, USA 

i Szwecji. Biorąc, pod uwagę powierzchnię kraju jest to powód do dumy.

Zrównoważony rozwój i przyjęte wymagania oznaczają, że właściciele lasów objętych certyfikatem i opieką FSC® nie są w stanie z tego samego obszaru pozyskać takiej samej ilości materiału co właściciele lasów nieobjętych certyfikacją, w których tym samym bardzo często dochodzi do nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Długodystansowa strategia, którą proponuje, organizacja FSC® pozwala, na bieżące monitorowanie zasobów leśnych, dzięki czemu można uniknąć nieodwracalnych zaburzeń ekosystemu. W celu zwiększenia atrakcyjności certyfikacji FSC® organizacja zapewnia właścicielom terenów leśnych stabilne i dochodowe warunki finansowe.

Pamiętać należy, że drewno pochodzące z lasów objętych FSC® jest droższe od tych pozostałych. Dzieje się tak nie bez przyczyny: w lasach bez certyfikatu stosuje się zwykle najtańszą i najbardziej efektywną wycinkę zupełną. Określony obszar całkowicie pozbawiany jest drzewostanu.

W miejscu dawnego lasu zostaje pusta przestrzeń, na której trudno o efektywne ponowne zalesienie. Młode zasadzenia są bardziej narażone na choroby i ataki szkodników, a odbudowa drzewostanu trwa znacznie dłużej.

Dlaczego warto wybierać meble FSC®?

Ze względu na przepisy Unii Europejskiej w Polsce zdecydowana większość lasów jest pod opieką FSC®, a dzięki temu ich eksploatacja i rozwój są zrównoważone i kontrolowane. Nie oznacza to jednak, że wszystkie meble wyprodukowane w Polsce posiadają certyfikat FSC®. Tańsze drewno, bez certyfikacji, powstające z ogromną szkodą dla środowiska naturalnego bardzo często jest importowane. Dla wielu producentów jest to nadal bardziej opłacalne rozwiązanie. Na szczęscie coraz więcej firm produkujących meble decyduje się na korzystanie z surowców pochodzących

z lasów objętych certyfikatem FSC®. To jednak do klienta należy wybór czy chce mieć pewność, że jego zakup wspiera działania mające na celu ochronę terenów leśnych, czy też wybierze tańsze meble wspierające niekontrolowaną wycinkę drzew. Im więcej osób zdecyduje się na wyroby FSC®, tym efektywniej wsparta zostanie zrównoważona gospodarka leśna.

bottom of page